17 najpopularniejszych pytań i odpowiedzi do rozmów kwalifikacyjnych (2024)

Oto pytania i odpowiedzi dotyczące rozmów rekrutacyjnych dla nowicjuszy i doświadczonych kandydatów na specjalistów ds. płac, dzięki którym mogą zdobyć wymarzoną pracę.

1) Wspomnij, czym jest lista płac?

Lista płac to termin używany do określenia wynagrodzenia, które firma musi wypłacić swoim pracownikom przez określony czas lub w określonym dniu.

2) Wspomnij, jakie są metody zarządzania płacami?

Metody zarządzania listą płac obejmują m.in.

  1. Zrób to sam, ręcznie
  2. Korzystanie z oprogramowania kadrowo-płacowego
  3. Outsourcing płac
  4. Wspomagane płace

Bezpłatne pobieranie pliku PDF: Pytania i odpowiedzi dotyczące rozmów kwalifikacyjnych

3) Wspomnij, jakie wszystkie funkcje są zaangażowane w płace?

Funkcje związane z płacami obejmują,

  • Bilansowanie i uzgadnianie danych płacowych
  • Dostarcza czeki płacowe
  • Deponowanie i raportowanie podatków
  • Potrącenia z wynagrodzenia
  • Prowadzenie ewidencji i sprawdzanie wiarygodności danych płacowych
  • Zachowuje zgodność z przepisami podatkowymi
  • Rejestruje dokumenty dla nowo zatrudnionych pracowników
  • Edytuje istniejące akta pracowników.
  • Naliczanie zwrotów kosztów, premii, wynagrodzeń za nadgodziny i urlopy

4) Wspomnij, jakie świadczenia wypłaca pracodawca?

Świadczenia opłacane przez pracodawcę obejmują m.in.

  • Wakacje
  • wakacje
  • chore dni
  • ubezpieczenie (zdrowotne, dentystyczny, wzrok, życie, niepełnosprawność)
  • plany emerytalne
  • plany podziału zysków

5) Wspomnij, czym jest system płacowy? Daj przykład.

System płac to oprogramowanie, które organizuje wszystkie zadania związane z płatnościami pracowniczymi i składaniem podatków pracowniczych. Zadania te mogą obejmować m.in.

  • Śledzenie godzin pracy pracowników
  • Obliczanie wynagrodzeń
  • Podatki i odliczenia u źródła
  • Drukowanie i dostarczanie czeków
  • Płacenie podatków od zatrudnienia na rzecz rządu

SAP udostępnia jeden taki System Płacowy.

Pytania do rozmowy kwalifikacyjnej dotyczącej płac

6) Wspomnij, jak skonfigurować listę płac dla małych firm?

Aby skonfigurować listę płac dla małych firm, wykonaj poniższe kroki

  1. Określ swoje obowiązki związane z płacami,
  • Dane dotyczące płatności pracowników
  • Płać podatki
  • Formularze plików
  1. Wybierz system płacowy odpowiedni dla Twojej firmy
  2. Należycie płacą pracownikom
  3. Płacić podatki od wynagrodzeń i składać formularze podatkowe

7) Wspomnij, co musisz zrobić, aby zapłacić nowemu pracownikowi?

Aby zapłacić nowemu pracownikowi,

  • Wypełnij formularz informacji o pracowniku, potwierdzenie bankowe i poproś pracownika o wypełnienie formularza podatkowego.
  • Wyślij wszystkie formularze do działu płac co najmniej trzy dni robocze przed terminem wysłania pierwszej karty czasu pracy Twojego pracownika do zapłaty.

8) Wspomnij, czym jest CTC?

CTC oznacza koszt dla firmy. Obejmuje wszystkie koszty związane z umową o pracę oraz obejmuje wszystkie obowiązkowe odliczenia, w tym potrącenia na fundusz emerytalny, ubezpieczenie zdrowotne ubezpieczenieitp. Odliczenia te stanowią część struktury wynagrodzeń, ale nie otrzymujesz ich w ramach rachunku bieżącego wynagrodzenie.

9) Wspomnij, jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas procesu płacowego?

Typowe błędy zdarzają się podczas procesu płacowego,

  • Nieprawidłowe ustawienie listy płac
  • Wpłacanie lub potrącanie większej ilości pieniędzy na konto pracownika
  • Zapominanie o rejestrowaniu czeków papierowych
  • Opóźnione lub nieprawidłowe składanie wpłat
  • Ignorowanie terminowego prowadzenia listy płac.

10) Wspomnij, czym jest podatek u źródła?

Podatek u źródła, znany również jako podatek od zatrzymania, to dochód potrącany z wynagrodzenia pracownika i płacony bezpośrednio rządowi przez pracodawcę.

11) Wspomnij, co wszyscy ludzie angażują w przetwarzanie płac?

  • Chronometrażysta: Odpowiedzialny za dopilnowanie, aby frekwencja i czas zostały zgłoszone w terminie raportowania. Pracownik pełni funkcję chronometrażysty w przypadku internetowego wpisu czasu
  • Zatwierdzający: Odpowiedzialny za zapewnienie, że czas i frekwencja zostały zatwierdzone i przesłane w terminie raportowania.
  • Pełnomocnik: W przypadku braku osoby zatwierdzającej, upoważniony czas i obecność
  • Administrator działu: Odpowiedzialny za poświadczenie procesu gromadzenia i utrzymywania potrzebnych danych, wraz z wypełnieniem i przeglądem raportu płacowego.
  • Menedżer finansowy: Odpowiedzialność za monitorowanie i weryfikację prawidłowości naliczania wynagrodzeń.
Pytania i odpowiedzi dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej dotyczące płac

12) Wspomnij, czym są dokumenty źródłowe płacowe?

Dokumenty źródłowe płacowe to te dokumenty, które zawierają wszystkie dane niezbędne do wygenerowania wynagrodzenia pracownika. Zawiera,

  • Czas arkusze
  • Arkusze pracy
  • Rejestratory czasu
  • Rejestry płac
  • Pasek wypłaty (odcinek wypłaty)
Arkusz czasu pracy

13) Wspomnij, jakie wszystkie szczegóły należy sprawdzić przed zatwierdzeniem wynagrodzenia?

Przed zatwierdzeniem wynagrodzenia uwzględniane są następujące szczegóły.

  • Sprawdzanie systemu wewnętrznego
  • Sprawdzanie poprawności obliczeń
  • Sprawdzanie arkusza płac
  • Weryfikacja obliczeniowego systemu płatniczego
  • Charakter płatności
  • Ta sama gotówka zapłacona i pobrana
  • Sprawdzanie nazwisk
  • Sprawdzanie podpisu autoryzowanego
  • Niezapłacone wynagrodzenia
  • Potrącenia

14) Jak uniknąć błędów płacowych?

Aby uniknąć błędów płacowych, spróbuj wykonać następujące czynności

  1. Upewnij się, że wszystkie dane pracowników są prawidłowe
  2. Śledź daty rozpoczęcia i zakończenia urlopu. na koniec zatrudnienia obliczyć naliczone urlopy
  3. Przejrzyj swój proces raportowania – na przykład wypełniając formularz rozliczenia rocznego
  4. Bądź na bieżąco ze zmianami i nowymi zasadami w przepisach dotyczących podatku od wynagrodzeń
  5. Nie ignoruj ​​​​terminów związanych z wymaganiami płacowymi – na przykład płaceniem potrąceń, podsumowań płatności na rzecz pracownika itp.
  6. Upewnij się, że pobierane są właściwe składki pracodawcy, jeśli ubezpieczenie jest objęte ubezpieczeniem.

15) Wspomnij, na co zwrócić uwagę przy wyborze oprogramowania do obsługi kadrowo-płacowej?

Wybierając oprogramowanie do obsługi płac, sprawdź następujące elementy:

  1. Ze względów bezpieczeństwa system powinien oferować niezbędne szyfrowanie danych, plany odtwarzania po awarii i tworzenie kopii zapasowych
  2. Łatwa integracja z innym oprogramowaniem, np HR lub oprogramowanie księgowe
  3. Czy system zapewnia powiadomienie w przypadku wystąpienia błędu?
  4. Ile czasu zajmuje naprawienie błędu? Czy system zapewnia powiadomienie w przypadku wystąpienia błędu?
  5. Czy Twoja usługa kadrowo-płacowa jest skalowalna (pozwól dostosować się do siły pracowników)
  6. Czy Twoja usługa kadrowo-płacowa obsługuje technologię mobilną i chmurową?
  7. Czy Twój Dział Płac ma wbudowany system zarządzania świadczeniami?
  8. Obsługa funkcji raportowania, takich jak raporty podatkowe, analiza odliczeń, rejestr płac brutto-netto, analiza wynagrodzeń i tak dalej.

16) Wspomnij, co obejmuje wynagrodzenie niepodlegające opodatkowaniu?

Świadczenia zdrowotne lub emerytalne wypłacane przed opodatkowaniem, zwane wynagrodzeniami niepodlegającymi opodatkowaniu.

17) Kiedy outsourcing płac?

Kadry płacowe powinny być zlecane na zewnątrz, gdy:

  • Mała firma, w której właściciel zajmuje się płacami.
  • Nie często spotyka się zmiany w ostatniej chwili
  • Nie chcesz inwestować we własny system i infrastrukturę
  • Trzeba płacić w wielu lokalizacjach

Komentarze 5

  1. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie te pytania są pomocne w przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli dodasz jeszcze kilka pytań dotyczących składek ustawowych, będzie to korzystne

  2. Bardzo krótki, ale z jasną koncepcją.

  3. Avatar SM Raihanul Islam mówi:

    Świetne pomocne informacje.

  4. Avatar Francisa N. Davisa mówi:

    Dziękuję bardzo za przywrócenie mi tych wspaniałych wspomnień. Są proste, ale bardzo przydatne w każdym społeczeństwie.