20 najpopularniejszych pytań do wywiadu z przedstawicielem medycznym (2024)

Oto pytania i odpowiedzi dotyczące rozmów kwalifikacyjnych na przedstawiciela handlowego w branży medycznej, przeznaczone zarówno dla nowicjuszy, jak i doświadczonych kandydatów, którzy chcą zdobyć wymarzoną pracę w branży farmaceutycznej.

1) Jakie wyzwania wiążą się z byciem sprzedawcą produktów farmaceutycznych?

Prawdziwym wyzwaniem dla sprzedawcy produktów farmaceutycznych jest przekonanie lekarza do zmiany leku, który przepisuje pacjentowi.

Bezpłatne pobieranie pliku PDF: Pytania i odpowiedzi dotyczące wywiadu z przedstawicielem medycznym

2) Jakie są kluczowe obowiązki Przedstawiciela Medycznego (MR)?

Typowe czynności, które musi wykonywać przedstawiciel medyczny, to
  • Zwiększyć sprzedaż
  • Zwiększ świadomość marki
  • Zwiększyć udział w rynku
  • Osiągaj i przekraczaj cele
  • 6-7 rozmów dziennie i umawianie wizyt
  • Zarządzaj terytorium jak mała firma
  • Buduj relację i przekazuj informacje o produkcie

3) Jak odnieść sukces jako przedstawiciel farmaceutyczny?

Sprzedaż produktów farmaceutycznych to biznes generujący duże obroty i aby się w nim zaistnieć, trzeba się natrudzić
  • Pozytywne podejście
  • Dobra sieć kontaktów i koncentracja na sprzedaży
  • Dobre umiejętności komunikacyjne
  • Dobra znajomość produktu
  • Zrozumienie wartości rynkowej Twojego produktu
  • Dobre badania konkurencji i ich celów sprzedażowych

4) Wyjaśnij, dlaczego sprzedaż produktów farmaceutycznych różni się od pozostałej sprzedaży?

  • Sprzedaż farmaceutyczna jest rolą sprzedaży pośredniej
  • Sprzedaż farmaceutyczna nie ma zlecenia zamknięcia ani podpisania umowy
  • Służy lekarzowi-ekspertowi promującemu produkt poprzez edukację i świadomość

5) Czy na rynku jest dostępne oprogramowanie pomagające śledzić sprzedaż i postępy?

Na rynku dostępne jest oprogramowanie ERP przeznaczone dla branży farmaceutycznej, które może być przydatne do śledzenia całkowitej liczby sprzedaży i dokładnej lokalizacji klienta; zysk osiągany kwartalnie, zarządzanie sprzedażą, informacje o zapasach od najbogatszych i tak dalej.
Pytania do rozmowy kwalifikacyjnej z przedstawicielem medycznym

6) Jak przekonać lekarza do przejścia na Twój lek?

Przekonanie lekarza, aby zaczął stosować Twój lek, jest najtrudniejszym zadaniem, zwłaszcza gdy jest on zadowolony z aktualnie stosowanych leków. Aby przejść na przepisany lek, pierwszym krokiem jest
  • Wyraź swoją obecność, ustawiając początkowo małą sprzedaż, powiedzmy, skierowaną do 1 lub 2 pacjentów, a później nastaw większą
  • Zdobądź pełną wiedzę na temat leku i obserwuj zachowanie lekarza podczas przepisywania leku
  • Wykorzystaj swoją wiedzę o produkcie i inne narzędzia, aby lekarz zrozumiał Twój produkt.
  • Gdy lekarz okaże swoje zaufanie do produktu, nakłon go, aby przepisał Twój produkt większej liczbie pacjentów

7) Jakie są Twoje oczekiwania wobec menedżera sprzedaży?

  • Zapewnij wszystkie udogodnienia i narzędzia potrzebne do pracy
  • Wiedza i wskazówki zwiększające sprzedaż
  • Takiego, który potrafi ocenić Twój potencjał i wyznaczyć realistyczne cele
  • Kogoś, kto wspiera i wykorzystuje swoją i Twoją wiedzę, aby przynieść synergiczny efekt

8) Jakie będzie Twoje podejście, jeśli otrzymasz terytorium i listę lekarzy, do których możesz się udać?

80% biznesu pochodzi od 20% ludzi. W przypadku danego terytorium Twoim pierwszym podejściem powinno być
  • Analizuj i dostrzegaj klientów oraz ich potencjał
  • Zbierz wszystkie dane dotyczące sprzedaży, szczególnie w podanym obszarze
  • Skup się na tych lekarzach lub klientach, którzy mają większy potencjał sprzedażowy
Później możesz zacząć umawiać się na spotkania
Pytania do rozmowy kwalifikacyjnej przedstawiciela handlowego w branży medycznej

9) Jaki jest aspekt szkoleniowy w przypadku wyboru na stanowisko przedstawiciela handlowego?

Szkolenie może obejmować
  • Uniwersytet lub szkoła studiująca wszystkie aspekty produktu
  • Szkolenie w terenie z doświadczonym przedstawicielem
  • Nauka anatomii i fizjologii produktów konkurencji

10) Ile produktów zwykle nosi przedstawiciel medyczny? W jaki sposób wypłacane są za nie premie?

Zwykle przedstawiciel medyczny ma przy sobie 2-3 produkty, a czasami cztery, jeśli jest to doświadczony facet. Każdy produkt odpowiada za część premii sprzedażowej przedstawiciela. Aby otrzymać premię, muszą sprzedać wszystkie produkty i spełnić ustalony limit.

11) Ile rozmów handlowych powinieneś wykonywać każdego dnia?

Twoja sprzedaż zależy od tego, jak często odwiedzasz lekarzy i nawiązujesz kontakty. Aby osiągnąć maksymalną sprzedaż, pożądane jest wykonywanie maksymalnej liczby połączeń i ustalanie terminów. Każda firma wymaga średnio około 10-12 połączeń dziennie.

12) Wyjaśnij, jakie są zalety i wady pracy w małej i dużej firmie farmaceutycznej?

Plusy:
  • W małych firmach farmaceutycznych łatwiej jest zabłysnąć i awansować
  • Małe przedsiębiorstwa bardzo szybko przekształcają się w duże firmy farmaceutyczne
  • Małe firmy oferują opcje na akcje jako zachętę do pozostania z nimi długoterminowo
  • Często mniejsze firmy są sprzedawane większym firmom, a pierwotni akcjonariusze stają się bogaci
Wady:
  • Aby zapewnić klientom rozrywkę, małe firmy farmaceutyczne nie zapewniają znacznych wydatków
  • Terytoria są większe i trzeba więcej jeździć, zamiast pracować na ograniczonym terytorium

13) Jak dotrzeć do lekarza, który nie ma przedstawiciela?

  • Staraj się komunikować z ich personelem (recepcjonistkami, sekretarkami medycznymi, pielęgniarkami w przychodni itp.)
  • Wyślij mu informacje o produktach i literaturę e-mailem
  • Przekazuj literaturę dotyczącą produktu do ich klinik
  • Zapraszaj go na spotkania prelegentów i spotykaj się z nim na spotkaniach CME

14) Jakie wolisz długie czy krótkie cykle sprzedaży?

W zależności od sytuacji wolałbym wybrać cykl, zwykle długi cykl sprzedaży, ponieważ daje wystarczająco dużo czasu na poznanie lekarza i pozwala mu poświęcić czas na informowanie go o korzyściach i zastosowaniu produktu. Jeśli jednak lekarz jest dobrze poinformowany o produkcie, wówczas korzystniejsze będą krótkie cykle sprzedaży.

15) Jako przedstawiciel medyczny wyjaśnij, jaki jest Twój styl sprzedaży lekarzowi?

  • Mów jasno i precyzyjnie o swoim produkcie
  • Korzystaj z obrazów, ilustracji i rysunków, a jeśli to możliwe, korzystaj z nich PowerPoint Prezentacja mająca na celu pokazanie produktu
  • Poprzyj swoją argumentację dowodami, takimi jak studia przypadków lub wyniki badań klinicznych
  • Każdy lek ma wady i zalety – nie ukrywaj żadnych informacji o produkcie
  • Utrzymuj stały kontakt z lekarzem
  • Budowanie relacji z lekarzem i personelem

16) Wyjaśnij chemikowi, jakie masz plany przed telefonem?

  • Kiedy dystrybutor dostarczył ostatnie zamówienie do apteki
  • Jaka jest częstotliwość wizyt dystrybutora
  • Na jakiej kategorii Twoich leków skupia się głównie jego zakup i w jakich ilościach
  • Chcesz poinformować personel apteki o wprowadzeniu na rynek nowego leku?
  • Czy masz jakieś pytania dotyczące zamienników generycznych?

17) Wyjaśnij, jak powinna zakończyć się rozmowa sprzedażowa przedstawiciela?

Rozmowa sprzedażowa przedstawiciela medycznego nie kończy się w ten sposób, jak zwykła rozmowa sprzedażowa. Zamiast tego brzmi to jak oferowanie takiej opcji
  • Użycie próbne
  • Powtórz receptę
  • Dalsze użytkowanie
  • Rozszerzone użycie
  • Rozszerzone zastosowanie
Gdy klient lub lekarz określi swoje wymagania, wybierze jedną z tych opcji.

18) Wyjaśnij, co oznacza Marketing Mix?

Marketing mix odnosi się do zestawu działań, taktyk stosowanych przez firmę w celu promowania swojego produktu lub marki, określany jest jako Marketing Mix.

19) Wyjaśnij, jaka jest rola Menedżera Produktu?

Rolą Product Managera jest
  • Analiza rynku
  • Analiza segmentów
  • Analiza konkurencji
  • Badania jakościowe i ilościowe
  • Planowanie i przygotowanie miksu marketingowego
  • Dostarczanie miksu marketingowego

20) Wyjaśnij, co sprawia Ci największą satysfakcję w byciu przedstawicielem medycznym?

Największą satysfakcję z bycia przedstawicielem handlowym leków daje satysfakcja z pomagania pacjentom i możliwość dostarczania im leków ratujących życie. Oprócz tego pomagasz lekarzowi w podjęciu właściwej decyzji dotyczącej produktu, a mimo to masz szansę spotkać się z wieloma osobami w ciągu dnia.

Komentarze 13

    1. Avatar E Sravan mówi:

      Chcę pracować jako przedstawiciel medyczny
      Proszę, powiedz mi o wakacie

  1. Avatar Ranjeet Jagannath Maurya mówi:

    To dobra praca, która pomaga pacjentom

  2. Avatar Dibyendu Haldara mówi:

    Dzięki temu bardzo mi pomogłeś w przeprowadzeniu wywiadu

    1. Avatar Bindu Sunila mówi:

      No cóż, dobre rzeczy dla nas

  3. Wiele rzeczy zależy od strategii marketingowej firmy i atmosfery w firmie, aby osiągnąć pożądany cel. Jednakże przedstawiciel medyczny może dołożyć wszelkich starań, aby wejść na rynek w sposób etyczny, obecnie maksymalne firmy farmaceutyczne stosują nieetyczne praktyki i znęcają się nad przedstawicielami medycznymi w imię celów czyniąc ich wyłączną odpowiedzialnością za wyniki sprzedaży, menedżerowie maksymalnie dopełniają formalności w terenie, aby osiągnąć cel, prowokują przedstawicieli do nieetycznych praktyk i angażują ich oraz lekarzy w działania korupcyjne, w wyniku czego pacjenci dzień po dniu cierpią i grabieżą ze strony firm wiele dowodów pojawia się w gazetach i mediach społecznościowych, ze względu na niepotrzebną presję i obciążenie pracą firm, wielu przedstawicieli lekarzy straciło życie, firmy dzień po dniu nękają dyrektorów/przedstawicieli, przyszłość tego zawodu jest w ciemnościach, bcz zachowanie kierownictwa firm oraz polityka/poprawki rządowe w prawie pracy. W trakcie i po Covid-5 firmy farmaceutyczne uzyskały maksymalne korzyści i przychody, ale dokuczliwe med.reps maixmum fizycznie, psychicznie i finansowo Stara renomowana firma z siedzibą w Kalkucie nie zapłaciła swoim pracownikom pięciomiesięcznego wynagrodzenia i wydatków (med.rep) do dziś przestarzały i niezwykle nękający związek zawodowy obejmujący ponad około 200 pracowników (przedstawiciele med.) FMRAI walczy skutecznie w imieniu
    jego członków.

  4. Avatar Prashant Miszra mówi:

    Znakomite Bardzo ważne pytania i odpowiedzi dotyczące przedstawiciela medycznego. Bardzo dziękuję .

  5. To bardzo pomocne. Dziękuję bardzo.

  6. Avatar Suraj Gond mówi:

    Dziękuję za najważniejsze informacje